Praca nad stroną www

Obsługa serwera ftp

total commander

Pracownicy wielu współpracujących z nami firm często zmuszeni są do korzystania z połączeń FTP w celu aktualizacji plików na serwerze lub po prostu wymiany materiałów, których przesyłanie w mailach byłoby niewygodne lub niepraktyczne. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki instruktaż, który ułatwi Państwu pierwsze kroki w tym kierunku.

Zaczniemy od doboru aplikacji, objaśnimy jak wykonać pierwsze połączenie i wygodnie realizować różne zadania. Zaczynajmy!

Wybór aplikacji do obsługi połączeń FTP

Na tym etapie niektórzy mogą napotkać trudności ponieważ programów do obsługi ftp jest bardzo dużo. Naszym zdaniem godne polecenia są dwa:

  1. FireFTP – będący dodatkiem do Firefoxa
    (pobierz stąd: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/684)
  2. Total Commander – jeden z lepszych menedżerów plików jaki kiedykolwiek powstał
    (pobierz stąd: http://www.ghisler.com/ lub http://totalcmd.pl/)

W dalszej części opisu skupimy się przede wszystkim na Total Commanderze. Dlaczego? Aplikacja jest bezpieczna i bardzo stabilna. Mimo, że płatna, jednak nie jest droga.

total commander
Rys. 01. Ogólny widok na aplikację Total Commander

Konfiguracja połączenia FTP

Każde połączenie posiada kilka charakterystycznych parametrów bez których połączenie z serwerem nie jest możliwe.

Parametry obowiązkowe:

  1. nazwa hosta (serwera) – zazwyczaj zaczyna się ona od ftp. jednak nie jest to regułą;
  2. użytkownik – nazwę użytkownika podaje nam zazwyczaj administrator serwera lub jest on taki sam jak do naszego panelu zarządzania na danym serwerze;
  3. hasło – hasło również jest zazwyczaj ustalane przez administratora lub pokrywa się z hasłem dostępu do panelu.

Parametry opcjonalne:

  1. zdalny katalog – ustawienie tego parametru zwolni nas z każdorazowego szukania docelowej lokalizacji dla naszych plików, możemy sobie znacznie dzięki temu umilić pracę.

Pierwsze połączenie

Aby wykonać połączenie należy wprowadzić wyżej wymienione parametry do naszej aplikacji. W tym celu uruchamiamy TC (Total Commander) i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+F lub klikamy ikonę total commander - ftp ico. W nowym oknie klikamy na „Nowe połączenie”. Pokaże się formularz w którym wprowadzamy nazwę hosta, nazwę użytkownika oraz hasło. W polu „Sesja” wpisujemy nazwę połączenia, tak abyśmy mogli łatwo odnaleźć je potem na liście naszych serwerów ftp.

total commander - nowe połączenie
Rys. 02. Okno dodawania połączenia

Oczywiście można jeszcze dodać katalog docelowy, od którego chcemy rozpoczynać każde połączenie z wybranym serwerem. Jeśli jeszcze go nie znamy, zostawiamy to pole puste.

Zapisujemy połączenie klikając na OK, po czym wybieramy przycisk „Połącz”.

Wysyłanie i pobieranie plików

Pliki możemy przesyłać przeciągając je między oknami lub korzystając z klawiszy funkcyjnych, opisanych u dołu okna TC. Opisy działają też jako przyciski więc można z nich wygodnie korzystać za pomocą myszki.

total commander - przyciski
Rys. 03. Przyciski funkcyjne

Przed każdą operacją na dowolnym pliku czy katalogu (lub ich grupie) należy go zaznaczyć korzystając (w zależności od konfiguracji) ze Spacji lub klawisza Insert (zaznacza pojedynczy element) albo też klawisza * (zaznacza wszystkie elementy w aktualnym folderze). Wybrane elementy zostaną wyróżnione na liście (domyślną metodą wyróżnienia jest zmiana czcionki na kolor czerwony). Sposób wyróżnienia możemy dowolnie zmieniać w opcjach aplikacji (menu Konfiguracja -> Opcje -> Kolor).

total commander - wybrane elementy
Rys. 04. Zaznaczone elementy

Zaawansowane informacje

Obsługa TC już po kilku minutach jest bardzo prosta i intuicyjna. Sam program posiada sporo funkcji, które mogą znacząco ułatwić nam wykonywaną pracę. Mowa tu np. o narzędziu pozwalającym szczegółowo porównywać pliki (menu Pliki -> Porównaj według zawartości) lub o możliwości nadania wszystkim plikom w danym folderze kolejnej numeracji (menu Pliki -> Narzędzie wielokrotnej zmiany).

Jesteśmy z Wami już ponad 15 lat! Dziękujemy za zaufanie!

Co powinienem wiedzieć o Internecie i Waszych usługach?

Czy pozycjonować swoją stronę?

Ponad 90% ruchu w sieci generują wyszukiwarki. Około 87% internautów korzysta z wyszukiwarek każdego dnia. Większa odwiedzalność szybko przełoży się na większe zyski.

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to ogół działań zmierzających do osiągnięcia jak najwyższych pozycji Twojej strony w wyszukiwarce Google.

Czym jest SEO?

Search Engine Optimization to szereg działań dzięki którym Twoja strona lub sklep internetowy osiągnie wysokie pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Dlaczego potrzebuję dobrej strony!

Solidna strona to dziś konieczność. Jej wykonanie wymaga ścisłej współpracy między klientem a projektantem, aby uwzględnić wszystkie aspekty działalności.

Ile kosztuje dobra strona?

Na wycenę każdej realizacji składa się szereg czynników wynikających głównie z potrzeb Klienta. Przedstaw nam swoje potrzeby, przygotujemy wycenę.

Jak długo trwa przygotowanie strony?

Szczegółowe informacje dotyczące czasu realizacji otrzymasz wraz z wyceną. Zazwyczaj jest to około 30 dni od chwili dostarczenia materiałów.

Współpracujemy z najlepszymi!

Copyright © 2007-2023 E-LIME

tel. (+48) 506-901-961
tel. (+48) 506-501-089