Obsługa serwera ftp

Pracownicy wielu współpracujących z nami firm często zmuszeni są do korzystania z połączeń FTP w celu aktualizacji plików na serwerze lub po prostu wymiany materiałów, których przesyłanie w mailach byłoby niewygodne lub niepraktyczne. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki instruktaż, który ułatwi Państwu pierwsze kroki w tym kierunku.
Zaczniemy od doboru aplikacji, objaśnimy jak wykonać pierwsze połączenie i wygodnie realizować różne zadania. Zaczynajmy!
Wybór aplikacji do obsługi połączeń FTP
Na tym etapie niektórzy mogą napotkać trudności ponieważ programów do obsługi ftp jest bardzo dużo. Naszym zdaniem godne polecenia są dwa:
- FireFTP – będący dodatkiem do Firefoxa
(pobierz stąd: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/684) - Total Commander – jeden z lepszych menedżerów plików jaki kiedykolwiek powstał
(pobierz stąd: http://www.ghisler.com/ lub http://totalcmd.pl/)
W dalszej części opisu skupimy się przede wszystkim na Total Commanderze. Dlaczego? Aplikacja jest bezpieczna i bardzo stabilna. Mimo, że płatna, jednak nie jest droga.

Rys. 01. Ogólny widok na aplikację Total Commander
Konfiguracja połączenia FTP
Każde połączenie posiada kilka charakterystycznych parametrów bez których połączenie z serwerem nie jest możliwe.
Parametry obowiązkowe:
- nazwa hosta (serwera) – zazwyczaj zaczyna się ona od ftp. jednak nie jest to regułą;
- użytkownik – nazwę użytkownika podaje nam zazwyczaj administrator serwera lub jest on taki sam jak do naszego panelu zarządzania na danym serwerze;
- hasło – hasło również jest zazwyczaj ustalane przez administratora lub pokrywa się z hasłem dostępu do panelu.
Parametry opcjonalne:
- zdalny katalog – ustawienie tego parametru zwolni nas z każdorazowego szukania docelowej lokalizacji dla naszych plików, możemy sobie znacznie dzięki temu umilić pracę.
Pierwsze połączenie
Aby wykonać połączenie należy wprowadzić wyżej wymienione parametry do naszej aplikacji. W tym celu uruchamiamy TC (Total Commander) i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+F lub klikamy ikonę . W nowym oknie klikamy na „Nowe połączenie”. Pokaże się formularz w którym wprowadzamy nazwę hosta, nazwę użytkownika oraz hasło. W polu „Sesja” wpisujemy nazwę połączenia, tak abyśmy mogli łatwo odnaleźć je potem na liście naszych serwerów ftp.

Rys. 02. Okno dodawania połączenia
Oczywiście można jeszcze dodać katalog docelowy, od którego chcemy rozpoczynać każde połączenie z wybranym serwerem. Jeśli jeszcze go nie znamy, zostawiamy to pole puste.
Zapisujemy połączenie klikając na OK, po czym wybieramy przycisk „Połącz”.
Wysyłanie i pobieranie plików
Pliki możemy przesyłać przeciągając je między oknami lub korzystając z klawiszy funkcyjnych, opisanych u dołu okna TC. Opisy działają też jako przyciski więc można z nich wygodnie korzystać za pomocą myszki.

Rys. 03. Przyciski funkcyjne
Przed każdą operacją na dowolnym pliku czy katalogu (lub ich grupie) należy go zaznaczyć korzystając (w zależności od konfiguracji) ze Spacji lub klawisza Insert (zaznacza pojedynczy element) albo też klawisza * (zaznacza wszystkie elementy w aktualnym folderze). Wybrane elementy zostaną wyróżnione na liście (domyślną metodą wyróżnienia jest zmiana czcionki na kolor czerwony). Sposób wyróżnienia możemy dowolnie zmieniać w opcjach aplikacji (menu Konfiguracja -> Opcje -> Kolor).

Rys. 04. Zaznaczone elementy
Zaawansowane informacje
Obsługa TC już po kilku minutach jest bardzo prosta i intuicyjna. Sam program posiada sporo funkcji, które mogą znacząco ułatwić nam wykonywaną pracę. Mowa tu np. o narzędziu pozwalającym szczegółowo porównywać pliki (menu Pliki -> Porównaj według zawartości) lub o możliwości nadania wszystkim plikom w danym folderze kolejnej numeracji (menu Pliki -> Narzędzie wielokrotnej zmiany).